Strona wydawcy O książce mówili  O autorce 


O książce

Należy do najlepiej rozpoznawalnych kobiet naszych czasów. Ameryka zna Jane Fondę jako aktorkę i działaczkę polityczną, feministkę i żonę, guru aerobiku i wzorzec do naśladowania. W tych niezwykłych wspomnieniach Fonda udowadnia, że jest czymś więcej. Prowadzi czytelnika od młodości spędzonej wśród elity Hollywoodu i pierwszych lat kariery filmowej po wyzwania i triumfy obecnego życia, odkrywając intymne szczegóły i uniwersalne prawdy, które – ma nadzieję – „staną się soczewką, przez którą inni spojrzą na swoje życie i dostrzegą, jak inaczej mogą je przeżywać”.

Fonda dzieli swoje „dotychczasowe życie” na trzy akty. W Akcie Pierwszym pisze o dzieciństwie, pierwszych filmach i małżeństwie z Rogerem Vadimem. Od razu rysuje się obraz dziecka legendy filmu, Henry’ego Fondy, i pięknej królowej towarzystwa Frances Seymour. Jednak te wczesne lata naznaczone są także głębokim smutkiem na skutek choroby psychicznej matki, zakończonej samobójstwem, gdy Jane ma dwanaście lat, emocjonalnego dystansu ojca i osobistej walki o znalezienie swojego miejsca w świecie.

W Akcie Drugim Fonda rozpoczyna okres działalności politycznej. Jej kariera filmowa rozwija się, Fonda walczy jednak o świadome i autentyczne życie, pozostając wciąż na widoku publicznym. Opowiada tu o małżeństwach z tomem Haydenem i Tedem Turnerem, rozważa swoje kontrowersyjne i określające ją zaangażowanie w sprawy wojny w Wietnamie. W miarę rozwoju kariery filmowej Fonda nauczyła się dobierać role reprezentujące to, co w jej życiu ma największe znaczenie – a to przyniosło jej dwie Nagrody Akademii: za Klute i Powrót do domu.

 W Akcie Trzecim Fonda podjęła dzieło swego życia – świadomego istnienia w sposób inspirujący innych i pomagający im uczyć się na jej doświadczeniach. Zaskakująca, szczera i świetnie napisana książka Jane Fondy Moje dotychczasowe życie wypełniają spostrzeżenia kobiety prowadzącej pełną, zaangażowaną egzystancję.